Bozkırın Gazabı Hülagü Han

16.80 TL. Fakat abuhayatı bir türlü bulamadı. Onun düşüncelerini oğulları ve torunları hayata geçirmeye çalıştılar. Torunu Hülâgü Han, Meraga'da dünyanın en gelişmiş uzay bilim merkezini kurdurdu.

Responsive image
YAZAR
Orhan Yeniaras
DOSYA BOYUTU
8,77 MB
YAYIN TARIHI
2017
DIL
Türkçe
ISBN
9786059371971

Bozkırın Gazabı Hülagü Han harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Orhan Yeniaras. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Orhan Yeniaras'den Bozkırın Gazabı Hülagü Han kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Cengiz Han, gökte tek Tanrı olduğunu düşünüyordu. İstiyordu ki yerde de tek hükümdar olsun. Kurmayı düşündüğü “Dünya Devleti” bu düşünceden doğmuştu. Bunun için de zamana ve güce ihtiyacı vardı. Zamana hakim olma düşüncesi, onu “Abuhayat” denilen yaşam iksirinin peşine düşürdü. Dünyanın sayılı bilim adamlarını sarayında topladı ve ünlü bilim adamı Çang-Sun’a sordu: “İstiyorum ki dünyada benden güçlü kimse olmasın. Bu mümkün mü?” Çang-Sun biraz düşündükten sonra, “Dünyanın ünlü bilim adamları emrindedir. Onlara söyle, sana çağın en gelişmiş silahlarını yapsınlar. Ayrıca gizemli güçleri olan sihirli Yada Taşı’nı da buldur,” dedi. Han, silahları yaptırdı, Yada Taşını da buldurdu. Fakat abuhayatı bir türlü bulamadı. Onun düşüncelerini oğulları ve torunları hayata geçirmeye çalıştılar. Torunu Hülâgü Han, Meraga’da dünyanın en gelişmiş uzay bilim merkezini kurdurdu. Bu arada dedesinin başlattığı fetihlere devam ederek, efsanevi Alamut Kalesi’ni yerle bir edip, beş yüz yıllık Abbasi devletine son verdi. Onun zamanında Moğol Devleti’nin toprakları Çin’den Doğu Avrupa’ya kadar uzanıyordu. Dünyadan biat almaya ramak kalmıştı. Fakat insan ne oldum değil ne olacağım demeliymiş. Mağrur kumandan, Ayncalutta Memlüklere, Terekte de Altın Ordu devletine yenilince, dünya devleti düşüncesi de düşünce olarak kaldı yalnızca. Han, uğradığı hayal kırıklığını bir türlü yenemedi. Ölmeden önce son sözleri, “Sonun da sonuna geldik, sonunda” oldu. (Tanıtım Bülteninden) 


Bozkırın Gazabı Hülagü Han. Marka : Panama Yayıncılık. Barkod : 9786059371971. Cengiz Han, gökte tek Tanrı olduğunu düşünüyordu. Istiyordu ki yerde de tek hükümdar olsun.